20 Temmuz 2024

Güvercin Irkları

Güvercin Irkları Nedir?

Dünyada çeşitli ülkelerde yaşayan güvercinlere ait ırklar listesi yer almaktadır. Listedeki güvercinler arasında yurdumuzda güvercin yetiştiricileri tarafından bakılan güvercinlere ait güvercin ırkları sayfamızdaki listede yer almaktadır. Sitemizde olmayıp dünya üzerinde bilinen güvercinler (güvercingiller) takımına ait 300'e yakın kumru türü ve güvercin ırkı bulunmaktadır.

Dünya üzerinde yaşayan güvercin cinsleri arasında, posta güvercini, yelpaze kuyruk, tippler, eski alman mısırlısı, carneau, parlor roller, kral güvercin, english short-faced tumbler, birmingham roller, fransız mondaine, dragon, giant runt, danzig highflyer, balon güvercini, australian performing tubler, sırp yüksek uçucusu, helmet gibi bilindik türler vardır.

Türkiye'de yetiştirilen güvercin çeşitleri performans güvercinleri ve form güvercinleri olarak ikiye ayrılırlar. Performans güvercinleri; filo uçucuları, taklacılar, makaracı güvercinler, dalıcı güvercinler, dönücü güvercinler, yüksek uçucular, mesafe uçucuları olarak belirtilirler. Form güvercinleri ise; diyarbakır güvercinleri, şebaplar, ırak form güvercinleri, ötücü güvercinler, deste kuyruklar, çember dövücüler, kısa gagalı form güvercinleri ve diğer form güvercinleri olarak kategorilendirilirler.

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri
Yurdumuzda bulunan ve genel olarak dünya üzerinde ismi belirlenmiş güvercin ırkları, güvercin türleri, güvercin cinsleri yer almaktadır.

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info