5 Mart 2024

Baştankara Güvercini

GENEL BİLGİLER

Baştankara GüverciniBugün ülkemizde "Baştankara" ya da "rahibe" adı ile bilinen güvercinler, dünyada "Nun" adı ile tanınmaktadırlar. "Nun" kelimesi İngilizce rahibe anlamına gelmektedir. Yurt dışında bu güvercinlerin bu şekilde adlandırılmalarının temelinde, bu güvercinlerdeki renk yapılanmasının rahibelerin giysisini andırması yatmaktadır. Dünyada "German Nun", "English Nun", "Spanish Nun" gibi adlarla bilinen bazı çeşitleri bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yetiştirilen bir ırktır. Amerika'dan Avusturalya'ya kadar geniş bir dağılım göstermektedirler. Bu güvercinlerin dünyada bu kadar yaygın olduğunu bilmeden önce Baştankaraların ülkemize özgü yerel bir ırk olduğunu tahmin etmekteydim. Bu ırkın kökenine ilişkin yapmış olduğum araştırmada kesin bir bilgiye rastlayamadım.

Baştakara güvercinleri Güneydoğu Anadolu bölgemize yaygın olarak yetiştirilen bir ırktır. Özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır illerimizde bulunmaktadır. Ancak hangi ilimizden köken aldığı konusunda elimde net bir bilgi bulunmamaktadır. Diyarbakırlı bir yetiştiricinin Ankara'da yetiştirdiğini biliyorum. Ayrıca Ankara'da başka bir yetiştiricimizin elinde de bulunmaktadır. Bursa kuş pazarını gezerken bir çifte ve Çorlu kanatlı hayvanlar gösterisinde bir çifte rastlamıştım. Bunun yanı sıra Şanlıurfa'da çekilmiş bazı fotoğrafları elimde var. Bütün bu bilgilerden ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte bulunduğunu biliyorum.

FİZİKİ YAPISI

Orta büyüklükte ve hatta biraz irice bir güvercin olan baştankaralarda kafa düzgün yuvarlak ve takkalıdır. Takka kulaktan kulağa geniş ve heybetli bir görünümdedir. Gaga orta büyüklükten biraz kısa gibi ve normal kalınlıktadır. Kuşun rengine bağlı olarak gaga rengi siyah ya da  açık (kemik) rengi olabilmektedir. Gözler tam yuvarlak ve göz çevresi halkası belirgin değildir. Göz rengi inci göz tabir edilen şekilde açık ve parlaktır. Ayaklar normal uzunlukta, koyu kırmızı renkte ve paçasızdır. Göğüsü geniş ve dik duruşlu bir güvercindir. Fazla uçucu bir yapısı yoktur, daha çok form için yetiştirilmektedir. Kısa süreli uçuşlar yapmaktadır. Uçarken havadaki görünüşü oldukça güzeldir. Kuyruğunu kanatları üzerinde taşıyan bu ırkta kuyruk telek sayısı 12 tanedir. Baştankaralarda kuyruk üstü yağ bezesi bulunur. Kanatlardaki renkli telek sayısının 7 ye 7 olması ya da eşit olacak şekilde daha fazla olması aranılan bir özelliktir.

RENK YAPILANMASI VE RENK ÇEŞİTLERİ

Baştankaralarda renk yapılanması dikkat çekicidir. Vücut genel olarak beyazdır. Ancak kanat ve kuyruk telekleri renkli olur. Bu renk kuşun kafasında da ilginç bir biçimde dağılım gösterir. Bu renk kafayı tamamen içine alacak şekilde, takkaya kadar devam eder. Takkanın üst noktasında kesilir. Aynı renk boyuna doğru da sarkma yapar ve göğüsün ortasında düzgün bir yuvarlak biçimde son bulur. Kuş adeta renkli bir çocuk önlüğü takmış gibi görünür. Renk çeşidi olarak siyah, kahverengi, sarı, kırmızı, mavi, gümüş gibi renklerinin yanı sıra, bu renklerden bazılarının açık ya da koyu tonları da bulunmaktadır.

Yazan: Yavuz İşçen

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri
Güvercin ırkları içerisinde yer alan baştankara güvercini ile ilgili makale ve bilgiler yer almaktadır.

Güvercin Irkları - Baştankara Güvercini

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info