29 Mayıs 2024

Meverdi Güvercini

Meverdi Güvercinleri Hakkında Detaylı Bilgiler

Meverdi GüverciniÖzellikle Hatay, Adana, K.Maraş ve G.doğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen, çok sevilen ve kıymet gören bir ırkımızdır. Yöresel olarak "meverdi", "mevrendi", "merdi" adlandırılmalarda kullanılmakla birlikte dünyada "Mawardi Dewlap" olarak tanınırlar.

Lübnan ırklarıyla yakın akrabalıkları olmasına rağmen en çok yetiştirildiği yer ülkemizdir. Filo uçucusudurlar, yüksek uçmaları ve yuvaya bağlılıklarıyla pek çok yetiştiricinin en çok kıymet verdiği ırk olmayı başarmıştır. Desen güzelliği sebebiyle form olarak besleyen yetiştiricilerimizde çoğunluktadır. Bu ırka sahip olmak ve uçurmak bir yetiştiricinin prestij kaynağıdır.

Diğer ırklardan farklarının başında; pek çok ırkın 4 ana renk desenine sahip olmasına rağmen, meverdi ırkı sadece kırmızı ve sarı renklerine sahiptir. Sarı olanlarının ise ilk olarak K. Maraş ilimizde üretildiği ve dünyaya takdim edildiği rivayetleri mevcut olmakla beraber ırkın Arap ülkelerinde sarı renginin mevcut olmaması bu rivayeti doğrulamaktadır. Pek çok yetiştiricimiz bu ırkı dünyanın en asil ırkı olarak nitelemesi ve diğer ırklardan ayrı tutması dikkate değerdir. Ama bu düşüncenin bir zararlı etkisi kıymetlerinden ötürü uçurulmayıp form olarak yetiştirilmesi sonucunu doğurmaktadır.

Meverdi Irkında Aranan Özellikler

Kusursuz bir desene sahip olmaları istenir, baştan başlayan renk göğüs altında düzgün bir şekilde sona ermeli, boynun tamamı arkada sırt kısmına kadar devam edip "V" şeklinde tamamlanmalıdır. Ayrıca kanat üstündeki çubuklarda çift sıra halinde ve işaret parmağı kalınlığında olmalıdır. Kuşun diğer tüm kısımları beyaz olmalıdır. Ayrıca desen için vazgeçilmez parçalardan biride kafa da tam tepede hilal şeklinde beyazlık olmalı ("taç" olarak adlandırılır), burun üstünden tepeye uzanan ince beyaz bir çizgi ("gak" olarak adlandırılır) tacına ulaşmadan sonlanmalıdır. Renk çok önemlidir, altın sarısı olmalı, kırmızıysa parlak, morumsu bir renk olmalıdır. Boyun ince ve uzun olmalı, gaga altında sakal olmamalıdır. Kafa yapısı hafif irice, gözler siyah, gaga orta uzunlukta, beyaz ve kalın olmalıdır. Bacakları uzun ve tozluksuz, paçasız olmalıdır. Ve belki de en değer verilen yönü duruşudur. Dik duruşuyla bir askere benzemelidir. Kanatları kuyruklarının üzerinde tutmalı ve kuyruğu yere değecek şekilde dik durmalıdır.

Sarı olanları, kırmızı olanlarından daha ince ve uzun yapılıdır. Ayrıca sayısal azlıklarından olsa gerek sarı olanları daha makbul görülür. Aranan özelliklerden bir veya birkaçının eksik olması kuşun değerini çok düşürür. Genel olarak her ırkın sarı ve kırmızılarının eşleşmesi sonucu ırkta bozulma olmaz, Fakat meverdi ırkında istenen renk tonlarının sarı - kırmızı eşleştirilmelerinde bozulmalarından dolayı bu tip eşleştirmelerden kaçınılır.

Dr. Kemal Turgay Özbilen

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri
Güvercin ırkları içerisinde yer alan meverdi güvercini ile ilgili makale ve bilgiler yer almaktadır.

Güvercin Irkları - Meverdi Güvercini

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info