16 Haziran 2024

Güvercinlerde Yetiştirici Sağlığı

Güvercin ve Yetiştirici Sağlığı

Değerli yetiştiriciler, şimdiye kadar hepimizin ortak merakı olan güvercinlerin sağlığıyla ilgili bazı bilgilere sahip olduk. Ben burada sizlere kısaca biz yetiştiricilerinde sağlığıyla ilgili birşeyler hatırlatarak uygulamasını yapılabileceğiniz ayrıntılara dikkatinizi çekmek istiyorum.

İnsanlardan güvercinlere geçebilen mikroplar olduğu gibi güvercinlerden de insanlara geçebilen mikroplar vardır. Avrupa da yetiştiriciler arasında yapılan bazı araştırmalarda birçok yetiştiricinin akciğer hastalıklarıyla  bazı alerjik hastalıklara yakalandıkları gözlemlenmiştir. Bunun da temel sebebi yetiştiricilerin basit tedbirleri almayıp salmalarda enfeksiyon kapmak suretiyle sağlıklarını riske atmalarıdır.

Sizlere bu konuyla ilgili bazı temel önerilerde bulunmak istiyorum. Salmalarda giydiğiniz giysileriniz mutlaka ayrı olsun ve bu giysilerle evinize asla girmeyin. Zira üstünüze yapışan çeşitli mikroorganizmaları evinize taşırsınız. Bundan en fazla etkilenen kişilerse bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan çocuklarımız olacaktır. Hem ailemiz hem de kendi sağlığımız açısından salmalarımıza çıktığımızda mutlaka üzerimize uzun bir önlük giymeliyiz. Başımıza şapka takmayı, ağzımıza da maske bağlamayı unutmayalım. Özelliklede salmamızı temizlerken mutlaka ağzımıza maskemizi takalım. Böylece istenmeyen tozları yutmamış oluruz. Piyasada toz maskeleri çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Şayet gözlerinizde alerjik reaksiyonlar oluşuyorsa salmada ayrıca gözlük kullanılmasında yarar görüyorum. Bunun dışında dışarıda giydiğimiz ayakkabılarla salmamıza kesinlikle girmeyelim. Salma ayakkabımız mutlaka ayrı olmalıdır. Gelen misafirlerimize salmamızda giymek üzere terlik, galoş, poşet vs. sunmalıyız. Şayet salmamızda veya herhangi bir yerde elimize kuş alırsak işimiz bittikten sonra ellerimizi ve yüzümüzü sabunla veya antiseptiklerle yıkamak suretiyle dezenfekte etmeliyiz.

Yazan: Rahmi BOZKIR

Taklacı Güvercin
Güvercinlerde yetiştirici sağlığı ile ilgili detaylı bilgiler içeren sağlık bilgisi sayfasıdır.

Güvercinlerde Yetiştirici Sağlığı

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info