30 Mayıs 2024

Keneler Nasıl Beslenirler?

KenelerNasıl Beslenirler?Keneler, yaprak üzerinde durup kurbanlarının yanlarından geçmesini beklerler. Temas ettiği anda yapışırlar. Kenelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve besinlerini sağlayabilmeleri için gelişmiş batırma aparatları vardır. Sivrisineğe kıyasla damardan kan emmezler. Makas şeklindeki ağızları ile deriyi açarlar ve delme organı ile cilt dokusuna çukur açarlar.

Kenenin ısırması acıtmaz, genelde kurban ısırıldığını bile fark etmez. Çünkü kene ısırdığı anda bir tür uyuşturucu sıvı salgılar. Kenenin, açtığı çukur hemen kan ile dolar. Kene bu çukurdan sürekli kan çekerek beslenir. Sindirimi esnasında gereksiz sıvıları cilde atar. Bu emme sürecinde sürekli tekrarlanır. Böylelikle sindirim esnasında kenenin bağırsağında bulunan tüm virüs ve bakteriler kurbana geçer.

Virüs ve bakterilerin aktarılmasıyla hastalık bulaştırılmış olur. Keneler fark edilmedikleri takdirde 9 ile 12 gün kurbanlarında yapışık kalarak kan emerler ve kendiliğinden düşerler. Daha sonra dişiler 3000´e kadar yumurta bırakıp ölürler.

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri
Keneler yaprak üzerinde durup kurbanlarının yanlarından geçmesini beklerler.

Keneler - Keneler Nasıl Beslenirler?

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info