29 Mayıs 2024

Kene Isırdıktan Sonra Yapılacaklar

Kene Isırdıktan Sonra YapılacaklarKene fark edildiği anda hiç vakit kaybedilmeden uzaklaştırılmalıdır.

Keneyi elimizle çekip çıkarmak ya da bir cımbızla çekmek, kenenin kafasının kopmasına yol açabilir. Çünkü kene, cilt dokusuna sıkıca kenetlenmiş durumdadır.

Çeşitli metotlarla (yağla, cımbızla, elle, iple...) çıkarılmaya çalışılırken stres ve baskı altında bulunan kene, hızla salgıladığı sıvı ile çok tehlikeli bakteri ve virüsler aktarmaktadır. Geçirilen her bir dakika hastalığı kapma açısından riski arttırmaktadır. Piyasaya sürülen çeşitli kene çıkarma cihazları bulunmaktadır. Ancak kullanılan tüm bu cihazlarda kafanın kopma riski mevcuttur.

Son teknik olarak Avrupa´da piyasaya sürülen Tickner, keneyi dondurarak öldürür ve çıkarır. Dondurucu etkisi sayesinde, kene kendisi üzerinde uğraşıldığını anlamadan ölür.

Böylelikle virüsü vücuda hızla transferi engellenmiş olur. Daha sonra Tickner ürünü (sistemi) sayesinde sıkıştırma fonksiyonu ile dikkatlice çıkarılır. Bir diğer alternatif vakum cihazı ile aktarılan virüsün çekilmesidir. Kene tamamen uzaklaştırıldıktan sonra ısırdığı yeri bir kaç gün gözlemleyin. Şayet herhangi bir kızarıklık veya kabarıklık oluşursa hemen doktorunuza başvurunuz.

Taklacı Güvercin
Kene ısırdıktan sonra yapılacaklar, kene fark edildiği anda hiç vakit kaybedilmeden uzaklaştırılmalıdır.

Keneler - Kene Isırdıktan Sonra Yapılacaklar

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info