30 Mayıs 2024

Güvercin Keneleri

Güvercin Kenesi

(Argas reflexus), kış kenesigiller (Argasidae) familyasından kene türüdür.

Morfoloji

Güvercin KeneleriErkeklerinin vücut yapısı A. persicus (kümes kenesi) gibi ovoidal olup, 3,6-4,8 x 2,6-3,2 mm büyüklüğündedir. Genital organ, kenarları arkaya dönük kavisli, enine yarık şeklindedir. Dişileri kan emmemiş halde, 4,6-5,2 x 2,8-3,2 mm büyüklüğündedir. Kan emmiş halde büyüklüğü yaklaşık 2 kat artabilir. Genital delik, enine kalın dudaklı ve kabarık bir yarık şeklindedir. 1. dönem nimfleri 2,2-3,8 x 1,4-2 mm büyüklüğünde iken 2.ve 3. dönem nimfleri 3,4-4,2 x 2,2-3 mm büyüklüğünde olup olgun erkeklere çok benzerler. Ancak genital açıklığın bulunmaması ile erkeklerden ayırt edilirler. Stigmaları küçük ve ince yapılı halde, gelişmiş durumdadır.

Habitat

Konakçısının yuvasında bulunur. Sürekli olarak konukçularının üzerinde yaşamazlar. Sadece kan emecekleri zaman konukçularına yapışırlar. Gündüzleri aktif değildirler, genellikle güvercinlerin yuvalarında ya da yakın yerlerde gizlenirler. Gece olunca aktif hale geçerek kan emecekleri canlıyı aramaya başlarlar.

Konakçıları

Güvercinlerde en sık görülen kene türüdür. Güvercinlerin dışında nadiren tavuk, ördek, at ve insanda da görülebilirler.

Yayılımı

Avrupa'da Fransa, Birleşik Krallık, Belçika, Almanya, Danimarka, Polonya, İtalya, İspanya ve İsviçre'de, Orta Doğu'da görülür.
Türkiye'de İstanbul, Ankara, Konya (insanlarda), Malatya, Siirt ve Kars illerinde bulunmuş bu tür, güvercinler başta olmak üzere, tavuk, ördek, kaz ve serçelerde ayrıca tavşan, köpek ve at gibi memelilerle insanlardan da kan emmektedir.

Taşıyıcılığı

Salmonelloz, Lyme hastalığı, Aegyptianella pullorum, Borrelia anserina, Rickettsia conorii, Batı Nil virüsü ve Orta Avrupa ensefaliti gibi hastalıklara vektörlük ederler.

Adlandırma

Güvercinlerde asalak olduğundan diğer dillerde de aynı biçimde güvercin kenesi adıyla anılır.

İngilizce (pigeon tick, pigeon argas; European pigeon tick)
Almanca (Taubenzecke)
İtalyanca (zecca dei piccioni)
İspanyolca (garrapata de las palomas)
Çekçe (klíšťák holubí)
Lehçe (obrzeżek gołębień)

Kaynak:

Wikipedia

Güvercin Irkları - Güvercin Türleri
Güvercin keneleri, güvercin kenesi, morfoloji, habitat, konakçıları, yayılımı, taşıyıcılığı ve adlandırma ile ilgili bilgiler içerir..

Keneler - Güvercin Keneleri

Taklacı GüvercinTaklacı Güvercin

İletişim Gizlilik Politikası
Copyright © 2005 Erenet.NET
Güvercinler Sitesi Sayfa Tasarım ve Programlama: Erenet.info